Bülten 2020

e Sicil Belgesi ile Yıllık İşletme Cetveli Verilmesi ve Sanayi Sicil Belgesi Vize işlemleri

BÜLTEN 2020-92

SANAYİ VE TEKNOLOJİ  BAKANLIĞININ E-SİCİL BELGESI UYGULAMASI İLE YILLIK İŞLETME CETVELİ VERİLMESİ VE SANAYİ SİCİL BELGESİ  VİZE İŞLEMLERİNE DAİR DUYURULARI

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Web sitesinden Elektronik Sanayi Sicil Belgesi (e-belge) Uygulamasına Geçilmesine ve Yıllık İşletme Cetveli Verilmesi ve Sanayi Sicil Belgesi Vize İşlemlerine Dair Duyuruları( https://www.sanayi.gov.tr/medya/duyurular/liste ) yapmıştır.

Bu duyurular aşağıdadır.

Erdoğdu ÖZ

Yeminli Mali Müşavir

İstanbul, 16.04.2020

Elektronik Sanayi Sicil Belgesi (e-belge) Uygulamasına Geçilmesine İlişkin Duyuru (16.04.2020)

6948 Sayılı Sanayi Sicil Kanunu gereği sanayi işletmelerimizin kayıtlarının tutulduğu Sanayi Sicil Bilgi Sisteminde yapılan güncelleme neticesinde elektronik Sanayi Sicil Belgesi (e-belge) uygulamasına geçilmiştir.

Bu kapsamda sisteme kayıtlı sanayicilerimiz Sanayi Sicil Bilgi Belgelerini elektronik ortamda alabilecektir.

İlgililere önemle duyurulur.

Yıllık İşletme Cetveli Verilmesi ve Sanayi Sicil Belgesi Vize İşlemlerine Dair Duyuru (15.04.2020)

Küresel ölçekte yaşanan Covid-19 salgın riski nedeniyle 6948 Sayılı Sanayi Sicil Kanunu gereği her yıl Nisan ayı sonuna kadar doldurulması gereken Yıllık İşletme Cetveli’ni veremeyen sanayicilerimiz, Bakanlığımıza başvururlarsa bu süreyi 4 aya kadar uzatabilecekler.

Bu kapsamda sanayicilerimiz, mücbir sebep bildirme ve işletme cetveli veri girişi erteleme taleplerini e-devlet üzerinden sunulan Sanayi Sicil Bilgi Sistemine 17 Nisan 2020 tarihinden itibaren girebilecek ve talepleri Bakanlığımız tarafından hızlıca sonuçlandırılacaktır.

Diğer taraftan, elektrik tarifelerinde sanayi aboneliğinden yararlanan sanayicilerimizin de iki yılda bir Bakanlığımız sanayi sicil sistemi üzerinden yaptırdıkları vize işlemlerinde uygulanan süreler de Covid-19 sebebiyle değişiklik yapılmıştır.

Bakanlığımızın teklifi üzerine EPDK tarafından alınan 09/04/2020 tarih ve 9294 sayılı Karar çerçevesinde; elektrik tarifelerinde sanayi aboneliğinden yararlanan sanayicilerimizden talep edilen Sanayi Sicil Belgesi vize işlemlerinde uygulanan ek süreler 1 Mart 2020 ile 30 Haziran 2020 arasında dolacak olanlar için 30 gün yerine 90 gün olarak uygulanacaktır.

İlgililere önemle duyurulur.